Roma antica foro romano colosseo altare della patria circo massimo roma virtuale 3d lazio


Vai ai contenuti

Menu principale:


ponti-pol

polacco

HOME
CO DO ODWIEDZENIA
CIEKAWOSC
INFORMACJA TURYSTYCZNA
MAPA SERWISU

 Rzymskie Mosty

 

Budowlane i militarne potrzeby Cesarstwa Rzymskiego zmuszały do konstrukcji szerokich dróg umożliwiających przemarsz wojska, obozowisk, mostów i akweduktów. Właśnie w tymrodzaju budownictwa rzymscy architekci osiągnęli poziom, który znacznie przewyższył dotychczasowe dokonania w dziedzinie inżynierii, dając szerokie pole do popisu rzymskiemu zmysłowi praktycznemu

 

 

 

Most Emiliusza

Był to pierwszy most wzniesiony z kamienia. Znamy go dziś pod taką nazwą ze względu na okres powstania - za panowania konsula Emiliusza Lepidusa i Fulwiusza Nobiliora, między 181-179 rokiem p.n.e., w pobliżu Forum Boarium.
Według Tytusa Liwiusza, mimo że pylony budowano już z mocnej i solidnej płyty kamiennej, przy konstrukcji dróg ograniczano się do użycia drewna jako podstawowego budulca. Kamienne łuki wspierane na filarach zaczęto wznosić dopiero od roku 142 p.n.e.
Niestety, do naszych czasów przetrwały jedynie nieliczne fragmenty mostu Emiliusza, nazywane przez współczesnych Ponte Rotto (załamany most). Łożysko Tybru przecięte jest pięcioma pylonami, szósty, najlepiej zachowany, wznosi się na lewym brzegu rzeki.

 

 

 

Most Mulwijski

W 109 r. p.n.e. na przedmieściach Rzymu wzniesiono prosty, drewniany most stanowiący początek Via Flaminia. Już później na tym miejscu wybudowano kolejny most, tym razem z kamienia, z którego zachowało się do naszych czasów w formie właściwie niezmienionej pierwsze przęsło z południowej części konstrukcji.

 

 

Most Fabrycjusza
To jedyny most, który zachował się do dziś w swej pierwotnej, oryginalnej formie. Dwie inskrypcje biegnące wzdłuż konstrukcji, powyżej dwóch łuków, przypominają, że fundatorem tej budowli był Lucjusz Fabrycjusz w 62 roku n.e. Most ten łączy wyspę Tyberinę i lewy brzeg rzeki.
Światło obydwu łuków wynosi 24,5 metra, co oznacza, że architekt budowli był doświadczonym konstruktorem struktur łukowych.
Budowlę tę znamy także pod nazwą mostu Czterech Głów, jako że element dekoracyjny stanowią tu dwa popiersia opiekuna bram i mostów, boga o dwóch obliczach - Janusa.

 

 

 

Most Cestio
Nie wiemy, kto zbudował ten konkretny most, wiadomo natomiast, że było to pierwsze tego typu połączenie prawego brzegu rzeki Tybr z wyspą (Isola Tiberina) leżącą w jej nurcie. W czasach starożytnych rzeka
miała ogromne znaczenie religijne i budowa jakiegokolwiek mostu była traktowana jako złamanie praw boskich. Jedyną osobą, która mogła sobie pozwolić na tak świętokradczy projekt, był Najwyższy Kapłan lub "Pontyfik", co tłumaczymy dosłownie jako "budowniczy mostów.

 

 

Most Fabricio

To najstarszy rzymski most zachowany w oryginalnej postaci, znajdujący się na terenie miasta. Umożliwia przeprawę przez Tybr, zbudował go w 62 r. p.n.e. Lucius Fabricius. Lucius był chyba nieco zarozumiały, ponieważ jego imię wyryto w czterech miejscach na tym 62 metrowym moście.

 

 

 

Ponte Sisto

Ten prosty, piętnastowieczny most, znany jest także pod wieloma innymi nazwami, jak chociażby Ponte di Agrippa (Most Agrypy – słynny Rzymianin miał tu być może swój prywatny most, prowadzący go do jego podmiejskiej posiadłości) czy Ponte Gianicolense (łączy bowiem prawobrzeżne centrum z Zatybrzem i Janikulum). Znana Wam zapewne piosenkarka Giorgia nakręciła tu teledysk do swojej piosenki Gocce di Memoria, znajdującej się na ścieżce dźwiękowej filmu Finestra di Fronte (Okna).

 

 

 

Most Anioła

Imponujący most, prowadzący do Castel Sant’Angelo ozdabiają go wspaniałe rzeźby samego Berniniego .Cesarz Hadrian polecił wybudować mauzoleum dla swojej rodziny na drugim  brzegu Tybru.
Na wprost   Pola Marsowego. Dla ułatwienia dojścia do budowli zbudowano ośmioprzęsłowy most Pons Aelius (most Eliusza). Budowa mostu została ukończona w 134.
Nazwa mostu została zmieniona podczas pontyfikatu Grzegorza I, jednocześnie z przemianowaniem Mauzoleum Hadriana na Zamek Świętego Anioła.Most ma 135 metrow dlugosci.

  

 


Torna ai contenuti | Torna al menu